Mikro ir makroelementai. Koks jų vaidmuo mūsų organizme?

Makro ir mikroelementai – neatsiejama mūsų kasdienės gerovės ir bendros sveikatos dalis. Šie mineralai atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik palaikant svarbiausių organizmo sistemų veiklą, tačiau kartu dalyvaujant įvairiose jo funkcijose, nuo energijos gamybos iki imuninės sistemos stiprinimo.

Šiame straipsnyje – plačiau apie makro ir mikroelementų svarbą mūsų organizmui. Aptarsime pagrindinius jų tipus, atliekamas funkcijas mūsų kūne bei sveikatos rizikas esant šių komponentų disbalansui.

Reguliariai gauti reikiamą maistinių medžiagų kiekį bus itin svarbu ir siekiant atsikratyti nereikalingų kilogramų. Mūsų parduotuvės asortimente esantys maisto papildai lieknėjimui padės užtikrinti, jog jūsų organizmas gautų viską kas reikalinga, net ir sumažėjus vartojamų kalorijų kiekiui.

Makroelementai ir jų svarba

Makroelementai – tai mineralai, kurių mūsų organizmui reikia didesniais kiekiais tinkamam jo funkcijų palaikymui. Tai apima elementus tokius kaip kalis, kalcis, natris, magnis, fosforas, ir chloridas. Šie elementai yra gyvybiškai svarbūs daugeliui kūno funkcijų, įskaitant raumenų ir nervų veiklą, kaulų ir dantų sveikatą, taip pat kraujospūdžio ir skysčių balanso reguliaciją.

Kalis

Kalis yra būtinas normaliam širdies ritmui palaikyti. Jo galima rasti bananuose, avokaduose, saldžiosiose bulvėse, apelsinuose, pomidoruose ir lašišoje.

Kalcis

Kalcis yra gyvybiškai svarbus kaulų ir dantų stiprumui. Randamas pieno produktuose, brokoliuose, migdoluose, sezamo sėklose.

Natris

Natris padeda palaikyti skysčių organizme balansą ir yra itin svarbus komponentas nervų impulsų perdavimui. Didelu kiekiu natrio pasižymi mėsa, sūris, konservai ir perdirbti užkandžiai tokie kaip bulvių traškučiai ar krekeriai.

Magnis

Magnis, prisideda prie daugiau nei 300 biocheminių reakcijų organizme, įskaitant energijos gamybą ir baltymų sintezę. Jo galima rasti lapiniuose žalumynuose, kakavoje, riešutuose, sėklose (pvz., moliūgų sėklose, sezamo sėklose), tam tikruose grūduose.

Fosforas

Fosforas yra svarbus DNR ir RNR sudėtyje, taip pat prisidedantis prie kaulų ir dantų struktūros. Paplitęs mėsoje, žuvyje, paukštienoje, kiaušiniuose, pieno produktuose, ankštiniuose augaluose ir riešutuose.

Chloridas

Chloridas, nors ir mažiau žinomas, yra svarbus skrandžio rūgšties sudėčiai ir kūno pH balanso palaikymui. Aptinkamas daugumoje maistinių druskų (įskaitant joduotą druską), alyvuogėse, jūros gėrybėse ir fermentuotuose maisto produktuose, tokiuose kaip kimči.

Norint užtikrinti reguliariai gaunamą pakankamą kiekį makroelementų, rekomenduojama vartoti kuo įvairesnį maisto produktų racioną. Pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės bus puikūs kalio šaltiniai, pieno produktai ir žaliosios daržovės yra turtingi kalcio, o grūdai, riešutai ir sėklos yra geras magnio šaltinis.

Tiesa, svarbu nepamiršti subalansuotos mitybos principų, kadangi tiek makroelementų trūkumas, tiek jų perteklius gali turėti rimtų neigiamų pasėkmių mūsų sveikatai.

Mikroelementų reikšmė mūsų organizme

Mikroelementai, tuo tarpu, yra mineralai, kurių mums reikia mažais kiekiais, tačiau jų atliekamas vaidmuo organizme yra nepaprastai svarbus. Jie dalyvauja daugelyje gyvybiškai svarbių procesų, įskaitant fermentų veiklą, hormonų gamybą ir ląstelių augimą. Pagrindiniai mikroelementai apima geležį, cinką, jodą, seleną, varį, manganą ir fluorą.

Geležis

Geležis yra svarbi kraujodarai, nes ji dalyvauja hemoglobino, kuris perneša deguonį į ląsteles, gamyboje. Geležies trūkumas gali sukelti anemiją ir sumažinti energijos lygį. Maisto produktai, turtingi geležies yra raudona mėsa, kiaušiniai ir tam tikros daržovės, pavyzdžiui, špinatai.

Cinkas

Cinkas yra svarbus imuninės sistemos palaikymui ir žaizdų gijimui, padeda palaikyti sveikus skonio ir kvapo receptorius. Cinko galima rasti mėsoje, ankštiniuose augaluose, riešutuose ir grūduose.

Jodas

Jodas yra būtinas skydliaukės hormonų, kurie reguliuoja metabolizmą, gamybai. Jodo trūkumas gali sukelti skydliaukės sutrikimus. Šį elementą galima rasti jūros gėrybėse, piene ir joduotoje druskoje.

Selenas

Selenas yra antioksidantas, kuris padeda apsaugoti ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Seleno šaltiniai apima Braziliškus riešutus, jūros gėrybes ir grūdus.

Varis

Varis dalyvauja daugelyje organizmo procesų, įskaitant geležies absorbciją ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Maisto produktai, turintys vario, yra kepenys, šokoladas ir riešutai.

Manganas

Manganas yra svarbus skeleto ir jungiamojo audinio palaikymui, taip pat fermentų, dalyvaujančių energijos gamyboje, veiklai. Jį galima rasti grūduose, riešutuose ir žalumynuose.

Fluoras

Fluoras yra svarbus dantų emalio stiprinimui ir karieso prevencijai. Fluoro šaltiniai yra fluoruotas geriamasis vanduo ir kai kurie maisto produktai.

Mikroelementų trūkumas ar jų perteklius gali turėti rimtų sveikatos pasekmių, įskaitant imuninės sistemos silpnėjimą ir hormoninius sutrikimus.

Plačiau apie šį aspektą, sekančiame skyriuje.

Mineralų trūkumo ir pertekliaus pasekmės mūsų organizmui

Mikro ar makroelementų disbalansas gali turėti rimtų pasekmių mūsų sveikatai. Šių elementų trūkumas gali sukelti įvairius negalavimus ir lėtines ligas, o tuo tarpu perteklius mūsų organizmui gali būti toksiškas ir sukelti tam tikrus organų pažeidimus.

Apie pagrindinius šių elementų trūkumo ir pertekliaus niuansus, kalbėsime žemiau.

Makroelementų trūkumo ir pertekliaus pasekmės

 • Kalis: Trūkumas gali sukelti raumenų silpnumą ir širdies ritmo sutrikimus. Perteklius gali pakenkti širdies funkcijai.
 • Kalcis: Trūkumas gali lemti osteoporozę ir raumenų spazmus. Perteklius gali sukelti inkstų akmenis ir trukdyti kitų mineralų absorbcijai.
 • Natris: Trūkumas gali sukelti dehidrataciją, per žemą kraujospūdį. Dėl pertekliaus, kraujospūdis kaip tik gali pernelyg padidėti ir sukelti širdies problemas.
 • Magnis: Trūkumas gali sukelti raumenų silpnumą, traukulius ir tam tikras psichologines problemas. Magnio perteklius yra retas, tačiau paprastai pasireiškiantis virškinimo sutrikimais.
 • Fosforas: Trūkumas gali lemti kaulų ir dantų silpnumą, o perteklius trukdys kitų mineralų balansui.
 • Chloridas: Trūkumas gali sukelti raumenų spazmus, o perteklius – pernelyg padidins kraujospūdį.

Mikroelementų trūkumo ir pertekliaus pasekmės

 • Geležis: Trūkumas gali sukelti anemiją ir energijos stoką. Perteklius gali pažeisti vidaus organus ir sukelti oksidacinį stresą.
 • Cinkas: Trūkumas gali pakenkti imuninei sistemai. Perteklius gali trukdyti kitų mineralų absorbcijai ir sukelti virškinimo sutrikimus.
 • Jodas: Trūkumas gali sukelti skydliaukės funkcijos sutrikimus. Perteklius, taip pat gali pakenkti skydliaukės veiklai.
 • Selenas: Trūkumas gali mažinti antioksidacinę organizmo apsaugą, o perteklius turės toksišką poveikį organizmui.
 • Varis: Trūkumas gali sukelti kraujodaros sutrikimus ir kaulų silpnumą, o perteklius gali pakenkti kepenims ir nervų sistemai.
 • Manganas: Trūkumas gali sukelti vaisingumo problemas ir kaulų augimo sutrikimus, o perteklius gali pažeisti nervų sistemą.
 • Fluoras: Trūkumas gali lemti dantų emalio susilpnėjimą, tuo tarpu perteklius – dantų fluorozę ir kaulų pažeidimus.

Pabaigai

Makro ir mikroelementų balansas mūsų mityboje yra itin svarbus siekiant užtikrinti tinkamą svarbiausių organizmo sistemų veiklą ir bendrą sveikatos gerovę.

Svarbu, jog mūsų dieta apimtų įvairius, šiais mineralais pasižyminčius produktus, na o kilus tam abejonėms, visuomete galima kreiptis į mitybos specialistą kuris patars kas geriausia jūsų situacijai.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis January February March April May June July August September October November December