Svarbiausi B grupės vitaminai: Kokie jie ir kokia jų nauda organizmui?

Gerai savijauta ir stipriai sveikatai, žmogaus organizmui reikia gausybės naudingųjų medžiagų, padedančių palaikyti svarbiausių sistemų darbą.

Tarp gausybės mikroelementų ir mineralų, vieną svarbiausių vaidmenų, neabejotinai atlieka B grupės vitaminai, kurių kiekvienas narys atneša tam tikros naudos mūsų sveikatai. Daugiau energijos, geresnė kognityvinės funkcija ir sveikesnė nervų sistema – tik keletas pagrindinių priežasčių kodėl privalome gauti pakankamą jų kiekį.

Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie pagrindinius B grupės vitaminus ir jų suteikiamą sveikatos naudą mūsų organizmui. Taip pat pasidalinsime ir keletu patarimų kaip jų į savo kasdienį racioną įtraukti daugiau.

Norite atsikratyti kilogramų neprarandant visų reikalingų organizmui medžiagų? Jus gali dominti maisto papildai lieknėjimui iš proteinas.lt internetinės parduotuvės.

Pagrindiniai B vitaminai ir jų nauda mūsų organizmui

Vitaminas B1 (Tiaminas)

Tiaminas atlieka itin svarbų vaidmenį tiesiogiai prisidėdamas prie energijos gamybos organizme iš angliavandenių, padeda palaikyti sveiką nervų sistemos ir širdies sveikatą. 

Pagrindiniai vitamino B1 šaltiniai yra pilno grūdo produktai ir ankštiniai.

Vitaminas B2 (Riboflavinas)

Riboflavinas labai reikšmingas mūsų regėjimui ir bendrai akių sveikatai, odai ir geresnei makroelementų: angliavandenių, baltymų ir riebalų sintezei organizme. 

Daugiausiai šio vitamino galima rasti pieno produktuose ir liesoje mėsoje.

Vitaminas B3 (Niacinas)

Niacinas atlieka svarbų vaidmenį energijos gamyboje ir bendroje jos apykaitoje, gerina kognityvinę funkciją. Jo dėka taip pat yra palaikoma tinkama odos, plaukų sveikata bei nervų sistemos būklė.

Daugiausiai niacino galime gauti iš riešutų, žuvies, paukštienos ir pilno grūdo produktų.

Vitaminas B5 (Pantoteno rūgštis)

Pantoteno rūgštis yra itin svarbi baltymų, angliavandenių ir riebalų sintezei bei pasisavimui organizme. Šis elementas taip pat skatina hormonų, cholesterolio gamybą, palaiko stiprų imunitetą.

Pagrindiniai šio vitamino šaltiniai bus mėsa, pilno grūdo produktai ir daržovės.

Vitaminas B6 (Piridoksinas)

Piridoksinas padeda palaikyti mūsų kognityvinę funkciją, skatina neuromediatorių (neurotransmiterių) ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą.

Daugiausiai B6 vitamino galime rasti paukštienoje, žuvyje, vaisiuose ir ankštiniuose.

Vitaminas B7 (Biotinas)

Biotinas taip pat pasižymi didžiule nauda plaukų, odos ir nagų sveikatai, padeda užtikrinti geresnį angliavandenių ir riebalų skaidymą.

Pagrindiniai šio vitamino šaltiniai – kiaušiniai, riešutai ir kai kurios daržovės.

Vitaminas B9 (Folio rūgštis)

Folio rūgštis labai svarbi DNR sintezei ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Tai yra itin aktualus komponentas nėščiosioms kuris padeda vystytis sveikam vaisiui. Būtent dėl pastarosios priežasties komponentą labai dažnai rekomenduoja gydytojai.

Puikūs vitamino B9 šaltiniai bus įvairūs lapiniai žalumynai, ankštiniai ir citrusiniai vaisiai.

Vitaminas B12 (Kobalaminas)

Šis komponentas padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, yra svarbus raudonųjų kūnelių gamyboje ir DNR sintezei.

Pagrindiniai vitamino B12 šaltiniai yra mėsa, žuvis ir pieno produktai.

Kaip gauti pakankamai B grupės vitaminų?

  1. Visavertė, įvairi mityba – į savo dietą įtraukite daugiau maisto produktų turinčių minėtų B grupės vitaminų. Puikūs šių elementų šaltiniai bus ankštiniai ir grūdiniai produktai, liesa mėsa, žuvis, paukštiena, kiaušiniai, pieno produktai, lapiniai žalumynai, riešutai.
  2. Su specialistu suderintas planas – jei negalite vartoti tam tikrų maisto produktų, laikotės vegetariško ar veganiško gyvenimo būdo ir jūsų organizmui sunku gauti pakankamą kiekį B grupės vitaminų iš maisto, vertėtų kreiptis rekomendacijos į mitybos specialistą. Jis ne tik patars kaip pagerinti mitybą, tačiau kartu rekomenduos geriausius maisto papildus.
  3. B grupės vitaminų kompleksai ir maisto papildai – galiausiai pakankamą kiekį šių elementų gali padėti pasisavinti maisto papildai ir B vitaminų kompleksai. Proteinas.lt internetinėje parduotuvėje rasite itin platų šių kompleksų pasirinkimą kiekvieno poreikiams.

Pabaigai

B grupės vitaminai, be jokios abejonės, vieni iš svarbiausių mūsų organizmui mikroelementų padedančių palaikyti svarbiausių organizmo funkcijų ir sistemų veiklą.

Tinkamai subalansuota ir įvairi mityba – pagrindinis dalykas leisiantis gauti pakankamai kiekį šios grupės vitaminų. Tokiu atveju jei šio elemento negauname pakankamai, vertėtų taip pat pagalvoti ir apie maisto papildus.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis January February March April May June July August September October November December