Antioksidantai. Kas tai yra ir kodėl jie tokie svarbūs?

Dabartiniais laikais, terminas „antioksidantai“ vis dažniau sutinkamas kuomet kalba eina apie sveikus mitybos įpročius. Tačiau tikrai nedaugelis žmonių žino kas jie apskritai yra ir koks jų poveikis mūsų sveikatai.

Šiame straipsnyje – išsamiai apie antioksidantus, jų vaidmenį organizme ir maisto produktus kuriuos reikėtų įtraukti į savo kasdienę mitybą, siekiant gauti pakankamą šių komponentų kiekį.

Puikus būdas gauti pakankamą kiekį organizmui reikalingų medžiagų – įvairūs maisto papildai. Jūsų dėmesiui – mūsų BCAA aminorūgščių asortimentas.

Visų pirma, kas yra antioksidantai?

Antioksidantai – tai molekulės, padedančios sulėtinti arba užkirsti kelią ląstelių pažeidimams, atsirandantiems dėl organizme vykstančio oksidacijos proceso. Šis procesas vyksta tuomet, kai ląstelės gamina šalutinius produktus – laisvuosius radikalus.

Pastarieji junginiai gali pažeisti ląsteles, sukelti įvairias ligas bei skatinti senėjimo procesus organizme. Antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus, taip apsaugodami ląsteles. Pagrindiniai antioksidantų šaltiniai yra įvairūs vaisiai, daržovės, riešutai ir grūdai.

Antioksidantų vaidmuo organizme ir jų svarba

Antioksidantai atlieka nepaprastai svarbų vaidmenį mūsų organizme padedant palaikyti bendrą organizmo sveikatos gerovę.

Pagrindinė jų teikiama nauda būtų:

  • Ląstelių apsauga nuo laisvųjų radikalų: antioksidantai apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, kurie susidaro vykstant normaliems metabolizmo procesams ir gali pažeisti ląsteles, didinti lėtinių ligų riziką, skatinti senėjimo procesus.
  • Uždegimo mažinimas ir imuninės sistemos stiprinimas: jie neutralizuoja laisvuosius radikalus, taip sumažindami jų žalingą poveikį, kas padeda mažinti uždegimų riziką ir stiprinti imuninę sistemą.
  • Apsauga nuo lėtinių sveikatos problemų: antioksidantai padeda apsisaugoti nuo daugelio lėtinių sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, vėžys, diabetas.
  • Odos sveikatos ir atminties gerinimas: jie taip pat teigiamai veikia odos sveikatą, gerina atmintį ir koncentraciją.

Bendra mitybos, turtingos antioksidantais, svarba

  • Kova su oksidaciniu stresu: antioksidantai padeda kovoti su oksidaciniu stresu, kas yra viena iš pagrindinių senėjimo procesų ir lėtinių ligų priežasčių.
  • Bendras sveikatos gerinimas: mityba, turtinga antioksidantais, padeda stiprinti organizmo apsaugą ir yra rekomenduojama kaip būdas gerinti bendrą sveikatą.

Maisto produktai turtingi antioksidantais

Maisto produktasAprašymasPagrindiniai antioksidantaiSveikatos nauda
Uogos Visos uogos, ypač mėlynės, avietės, juodieji serbentai ir goji uogos Antocianinai Uogos yra gausios antioksidantų, kurie padeda mažinti uždegimą, gerinti širdies sveikatą ir stiprinti imuninę sistemą.
Žaliosios daržovės Špinatai, brokoliai, lapiniai kopūstai ir kt. Vitaminas C, Vitaminas E, Selenas Žaliosios daržovės yra turtingos vitaminais ir mineralais kurie gerina odos būklę ir bendrą sveikatą.
Riešutai ir sėklos Graikiniai riešutai, linų sėmenys, čija sėklos, saulėgrąžos Vitaminas E Riešutai ir sėklos yra puikus vitamino E šaltinis organizmui, kuris padeda palaikyti ląstelių ir širdies sveikatą.
Kakava ir juodas šokoladas Kakavoje ir tamsiame šokolade esantys flavonoidai Flavonoidai Kakava ir tamsus šokoladas taip pat stiprina širdies sveikatą, mažina uždegimines reakcijas ir teigiamai veikia nuotaiką.
Žalioji arbata Visos žaliosios arbatos rūšys Katechinai Žaliojioje arbatoje esantys katechinai stiprina širdies veiklą ir net, remiantis kai kuriais moksliniais tyrimais, mažina vėžio riziką.
Prieskoniai ir žolelės Ciberžolė, oreganas, bazilikas Įvairūs antioksidantai Prieskoniai ir žolelės ne tik suteikia skonį patiekalams, bet ir turi antioksidantinių savybių, kurios padeda organizmui.
Vaisiai Citrusiniai vaisiai, obuoliai, kriaušės, kiviai Vitaminas C, Vitaminas A Vaisiai yra puikus vitaminų šaltinis, kurie stiprina imuninę sistemą ir teigiamai veikia odos būklę.
Kvietinės kultūros Kviečiai, soros, kvinoja Selenas, Vitaminas E

Kvietinės kultūros yra puikus seleno ir vitamino E šaltinis, kurie yra naudingi organizmo apsaugai nuo laisvųjų radikalų.

Integruojant šiuos maisto produktus į savo mitybą, galima užtikrinti, kad organizmas gaus reikalingą kiekį antioksidantų, būtinų sveikam gyvenimo būdui. 

Antioksidantų papildai. Ar jie reikalingi?

Klausimas dėl antioksidantų papildų naudojimo yra sudėtingas ir lig šio keliantis aršias diskusijas tarp sveikatos specialistų. Nors antioksidantų turintys papildai yra plačiai prieinami ir populiarūs tarp žmonių, dauguma ekspertų sutinka, kad geriausias būdas gauti reikiamus antioksidantus yra per subalansuotą mitybą.

Pirmiausia, svarbu pabrėžti, kad antioksidantai, gaunami iš natūralių maisto šaltinių, yra efektyvesni, nes jie yra pasisavinami kartu su kitomis maistinėmis medžiagomis, skaidulomis ir mikroelementais, kurie veikia sinergiškai. Tai reiškia, kad maisto produktuose esantys antioksidantai bus kur kas geriau absorbuojami ir naudojami organizmo.

Nepaisant to, yra atvejų, kai antioksidantų papildai gali būti naudingi. Jie gali būti tinkamas pasirinkimas žmonėms turintiems tam tikrų mitybos apribojimų ar sveikatos būklių, dėl kurių sunku gauti pakankamą antioksidantų kiekį iš maisto. Pavyzdžiui, asmenims su virškinimo sutrikimais ar labai ribota mitybos įvairove, papildai gali padėti kompensuoti antioksidantų trūkumą.

Tiesa, vartojant antioksidantų papildus, labai svarbu atkreipti dėmesį į galimus šalutinius poveikius ir sąveiką su kitais vartojamais preparatais ar vaistais. Per didelis kai kurių antioksidantų, pavyzdžiui, vitamino E ar beta-karoteno, vartojimas gali turėti rimtą neigiamą poveikį sveikatai, ypač jei vartojama didesnėmis nei rekomenduojamos dozėmis.

Galų gale, svarbiausia yra subalansuota ir įvairi mityba. Nors papildai gali padėti tam tikromis aplinkybėmis, jie neturėtų būti pagrindinis antioksidantų šaltinis. Geriausias sprendimas – tai konsultacija su sveikatos specialistu, kuris gali patarti, ar jūsų konkrečiu atveju reikalingi papildai ir kokiomis dozėmis juos vartoti.

Pabaigai

Antioksidantai atlieka svarbų vaidmenį mūsų organizme, padėdami palaikyti mūsų sveikatą ir suteikdami apsaugą nuo lėtinių ligų. Įtraukiant įvairius antioksidantų turinčius maisto produktus į savo mitybą, galima žymiai pagerinti mūsų bendrą sveikatos gerovę.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis January February March April May June July August September October November December